znany lekarz logo
|

Znany Lekarz – czy to portal dla wszystkich lekarzy?

Każdy lekarz ma możliwość zarejestrowania się w portalu Znany Lekarz w wersji podstawowej, bezpłatnej oraz premium, płatnej. Opłaty za profil premium podaję na dole wpisu. Czy oferta Znanego Lekarza jest adresowana do wszystkich lekarzy i każdego na jej przyjęcie będzie stać? W tym wpisie bardziej szczegółowo ten temat przybliżę. Zapraszam.

W pakiecie podstawowym jest dostęp tylko do podstawowych informacji o profilu lekarza? Widoczne są: nazwisko, specjalizacja, liczba i ocena opinii, adres lub adresy praktyki/gabinetu, cennik, same opinie oraz doświadczenie.

Nie są widoczne dane kontaktowe (telefon i e-mail), które umożliwiłyby zapis na wizytę oraz nie jest dostępny elektroniczny kalendarz do zapisów on-line. Dostępne są za to CTA (call to action), żeby zachęcić Pacjenta do wywarcia presji na lekarzu, aby opłacił dostęp do wersji premium. Poniżej widok pop-upa po kliknięciu „Pokaż dane kontaktowe”. Od razu poniżej pojawiają się profile płatne, polecające innych lekarzy z danej specjalności, którzy mają gabinety w pobliżu Twojego (bez względu na ilość i jakość opinii na ich profilach). Klient płaci, klient wymaga.

Uzyskałem informację, po aktualizacji przeze mnie danych na moim profilu, że mój numer telefonu nie będzie widoczny dla Pacjentów, chyba że się skontaktuję i opłacę wersję premium profilu.

Kliknięcie z kolei guzika „Poproś o włączenie kalendarza” po prawej stronie ekranu w miejscu pustego Kalendarza przedstawia taki widok. Ja jestem ten „zły”, który nie daje Choremu możliwości zapisania się, ale inni, którzy zapłacili, są lepsi i dają taką możliwość. Skorzystaj z ich usług…

Widoczne po zalogowaniu adresy miejsc pracy z linkiem, że można pokazać telefony Pacjentom, znowu tylko po zmianie na konto premium.

W sekcji „Moje doświadczenie” ta sama kwestia — nie da się bez premium pokazać swojego dorobku pod postacią ukończonej edukacji, zgromadzonych zdjęć, certyfikatów, czy nagranych filmów edukacyjnych.

Ograniczenia

Po dość gruntownej pracy nad uzupełnieniem profilu doszedłem do ściany — warto byłoby podać więcej danych o sobie, ale znowu, mogę wpisać do profilu, ale się nie wyświetli Pacjentom, bo nie mam opłaconego dostępu premium.

Odpowiedzi na pytania Pacjentów

Za to mogę bezpłatnie odpowiadać na pytania Pacjentów, co może zwiększyć ruch na moim profilu i w serwisie ZL (chociaż nie da to Pacjentowi możliwości zapisu na wizytę przez ZL do mnie). „Nawet 36% więcej odwiedzin profilu„, czyli o tyle większy nacisk na włączenie profilu premium ze strony portalu ZL i Pacjentów.

Tak wyglądają fale wejść na mój profil. Widać efekt działania lockdownu i obawy Pacjentów.

Poniżej jeszcze jeden screen, pokazujący wyraźnie ile straciłem. Mogłem potencjalnie zapisać do siebie 8712 Pacjentów na wizytę, a tego nie zrobiłem, a 2158 by się zapisało, gdybym miał konto premium…

Wyszukiwanie – „laryngolog Warszawa”

Z ciekawością przeprowadziłem pewną analizę, żeby było praktycznie, a nie tylko teoretycznie. 3 września 2020 wpisałem w wyszukiwarce ZL hasło „laryngolog + Warszawa”. Poniżej opisuje zawartość tego co zawierały wyniki wyszukiwania.

Otrzymałem 59 stron wyszukiwania, na każdej 20 nazwisk / adresów profili. Daje to łącznie niemal 1200 wpisów, które wydają się być wzajemnie konkurencyjne dla siebie. Czy w stolicy pracuje 1200 laryngologów?

Listę otwiera jeden profil PREMIUM PLUS, dalej kolejno same profile PREMIUM lekarzy do strony 8 (ok. 160 rekordów), gdzie dołączają profile PREMIUM Klinik i Centrów Medycznych. Od strony 12 (ok 240 rekordów) widać już tylko profile PREMIUM Klinik i stopniowo pojawiają się profile lekarzy standardowe, bezpłatne. Od strony 15 (ok. 300 rekordów) brak jest profili PREMIUM, obecne są same bezpłatne i z każdą kolejną stroną widać profile o coraz mniejszej liczbie i coraz słabszych opiniach. Od strony 53 same profile lekarzy bez opinii.

Z około 1200 potencjalnych laryngologów w Warszawie trzeba odjąć wszystkie profile przychodni i klinik oraz wszystkie dodatkowe adresy pracy danego lekarza, bo jeden rekord w wyszukiwaniu oznacza jednego lekarza pracującego w jednej przychodni! Są osoby, które zgłosiły w ZL nawet 4 lub 5 adresów przyjęć.

Portal nie oferuje możliwości wyszukiwania po nazwisku lekarza, jedynie specjalizacji i rejonu geograficznego – tylko system decyduje w jakiej kolejności ułoży lekarzy. Widocznych jest kilka reguł:

 1. najpierw profile PREMIUM PLUS, potem PREMIUM, na końcu bezpłatne
 2. najpierw premiowane profile lekarzy, potem premiowane profile klinik
 3. liczba ocen kliniki wydaje się sumą ocen uzyskanych przez zgłoszone przez nią pracujące osoby
 4. profile słabsze pod względem liczby i wartości ocen „delikatnie” zmieszane z profilami lepiej punktowanymi, ale klucz z mojej strony nie został jeszcze odkryty


Możliwe kryteria wyszukiwania po określeniu lokalizacji to, czy lekarz konsultuje on-line, jakie usługi świadczy, jakie choroby leczy, jakie ubezpieczenia (pakiety) ma zdefiniowane, obsługiwane metody płatności, czy konsultuje dzieci i czy ma pakiet PREMIUM (czyli, czy ma włączony kalendarz zapisów na ZL). Czy dla Pacjenta i jego zdrowia ma znaczenie włączenie przez lekarza, albo klinikę dla niego profilu premium?

Wyszukiwanie na mapie

Działanie modułu jest intuicyjne i skuteczne. Jednak bardzo dużym jego ograniczeniem jest wyświetlanie tylko płatnych profili, niezależnie od ilość ocen i ich wartości punktowej. Po zbliżeniu widoku mapy na rejon, w którym nie ma zarejestrowanych lokalizacji płatnych profili, pojawiają się nazwiska premiowane z sąsiedniego rejonu/miasta. Dla dobra Pacjenta?

Moje case study

Moje nazwisko pojawiło się na 18 stronie, przy 20 nazwiskach/nazwach klinik wyświetlanych na stronie (co daje ok. 340-350 pozycję w wyszukiwarce ZL).

W wziązku z moją pracą w Komorowie, niedaleko Pruszkowa, wpisałem jeszcze w wyszukiwarkę hasło „laryngolog + Pruszków”. 23 strony wyszukiwania, wyświetlają się również laryngolodzy z Warszawy, schemat wyświetleń na kolejnych stronach podobny do tego dla lokalizacji „Warszawa”. Moje nazwisko umieszczone na stronie 6 (ok 120 rekordu). Według mojego rozeznania w Pruszkowie i okolicach pracuje 5 lub 6 laryngologów.

Kolejność wyświetlania

Podaję poniżej liczbę ocen oraz ich wartość na pierwszych 2 stronach wyszukiwania w kolejności wyświetlenia dla hasła „laryngolog + Warszawa”. 4 rekordy były powtórką danych osób pracujących w innym gabinecie.

 1. 173 – 5
 2. 322 – 5
 3. 65 – 4,5
 4. 113 – 5
 5. 187 – 5
 6. 67 – 5
 7. 34 – 4
 8. 101 – 5
 9. 139 – 4,5
 10. 174 – 5
 11. 241 – 5
 12. 79 – 5
 13. 132 – 5
 14. 96 – 5
 15. 50 – 5
 16. 148 – 5
 17. 24 – 5
 18. 65 – 5
 19. 192 – 5
 20. 71 – 4,5
 21. 139 – 4,5 – ta sama osoba
 22. 31 – 4,5
 23. 50 – 5
 24. 108 – 5
 25. 20 – 5
 26. 96 – 5 – ta sama osoba
 27. 35 – 5
 28. 9 – 4
 29. 111 – 5
 30. 187 – 5 – ta sama osoba
 31. 192 – 5 – ta sama osoba
 32. 38 – 5
 33. 69 – 5
 34. 69 – 5
 35. 144 – 5
 36. 36 – 5
 37. 81 – 5
 38. 19 – 5
 39. 63 – 5
 40. 50 – 5

Statystyka do tej listy – najwyższa ocena 5 – 30 osób, najniższa 4 – 2 osoby, 4,5 – 4 osoby. Średnia ocena na pierwszych 2 stronach z wyłączeniem powtórnych wyświetleń – 4,64. Najwyższa liczba ocen – 322, najniższa – 9. Powtórzenia profili to ta sama osoba z innym adresem pracy.

Koszty profilu premium

 • Opłata aktywacyjna – 300 zł netto (369 zł brutto) – opłatę można znieść do 0 zł w przypadku udostępnienia kontaktu telefonicznego do 6 innych lekarzy, którzy będą zachęcani do zarejestrowania pakietu PREMIUM (50 zł za kontakt oferowane przez konsultanta w rozmowie telefonicznej)
 • Abonament pakietu premium – 299 zł netto (369 zł brutto) miesięcznie
 • Zapis nowego pacjenta w kalendarzu ZL – 17 zł netto (21 zł brutto) za osobę, bez względu na rodzaj i koszt wizyty (stacjonarna, czy tele-wizyta)

Podsumowanie

Czy lekarz powinien mieć konto na ZL? Zdecydowanie tak. Po wpisaniu jego nawiska w wyszkiwarce Google, profil na ZL pojawia się dość wysoko na liście wyszikiwania.

Czy powinno być to konto podstawowe, czy premium. To na pewno zależy. Przy nieograniczonym budżecie warto mieć premium. Czy opłaty są wysokie? Moim zdaniem są one bardzo wysokie. Są one nieporównanie wyższe od opłat wnoszonych za inne podobne usługi, które za o wiele mniejsze kwoty oferują dużo większą pomoc w prowadzeniu działalności medycznej gabinetu, czy kliniki.

Podam to na moim przykładzie – system medyczny, którego używam do prowadzenia dokumentacji medycznej to Medfile. Co on oferuje? Dostęp przez stronę WWW i aplikację na telefon do rejestracji i prowadzenia dokumentacji medycznej chorych.

 1. Zapisy realizowane są przez rejestrację lub przez Pacjenta on-line z poziomu mojej strony internetowej.
 2. Każde działanie w systemie może być potwierdzane przez e-mail i/lub SMS.
 3. Pakiet SMS w liczbie 200 jest miesięcznie wliczony w abonament.
 4. Do systemu włączone są telewizyty, które mogą łatwo być połączone z systemem płatności elektronicznych realizowanych jako przedpłata (do decyzji lekarza). System bezpiecznego połączenia video i tekstowego jest zintegrowany z pozostałą częścią i nie jest dodatkowo płatny.
 5. Możliwość integracji z kontem ZL — wspólny kalendarz.
 6. Pełna integracja z systemami recept elektronicznych, zwolnień lekarskich i pozostałej dokumentacji medycznej.
 7. Praca na podstawie słownika rozpoznań oraz możliwe do zdefiniowana szablony, które można wykorzystać w celu przyspieszenie pracy.
 8. Koszt miesięczny dostępu do najwyższej wersji systemu z dodatkowym kontem użytkownika dla rejestracji to 169 zł brutto.

ZL oferuje znacznie ograniczoną funkcjonalność za ponaddwukrotny koszt abonamentu, a przy znacznej liczbie wizyt rejestrowanych przez system ZL, koszt może wzrosnąć o dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie.

Czy dodatkowy koszt poniesiony za rejestrację Pacjenta przez ZL poniesiesz Ty, czy dopiszesz go do ceny wizyty dla Pacjenta? Czy będziesz karał siebie, czy Pacjenta za to że zapisał się na wizytę przez portal ZL? To są pytania, które pozostawiam otwarte.

A i tak musisz mieć własny system do prowadzenia dokumentacji medycznej, bo ZL tego nie zapewnia…

Podziel się ze znajomymi

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.