sprzęt do live i wideo

Sprzęt do nagrywania wideo i live/webinaru?

Sprzęt do nagrywania wideo lub live – czego potrzebujesz, żeby nagrać wideo na media społecznościowe lub zorganizować live/webinar? Przedstawiam wersję minimum, która pozwoli Ci wystartować najmniejszym kosztem bez istotnego kompromisu jakości. Wersja optimum jest droższa w zakupie, ale będzie stanowić docelową platformę produkcji wysokiej jakości materiałów wideo. Konkretne modele i ceny. Przeczytaj i zaplanuj zakupy, a potem twórz treści dla swoich widzów.

Sprzęt – wersja minimum

Sprzęt – wersja optimum

Uchwyt do telefonu

uchwyt do telefonu do montażu na statywie

Poza sporadycznym vlogiem, gdzie telefon trzymasz w ręku, nie obejdziesz się bez uchwytu na telefon montowanego do statywu. Kosztuje kilkadziesiąt złotych, powinien być metalowy (plastykowe są niestabilne, rozpadną się szybko i grożą rozbiciem telefonu) oraz powinien mieć dodatkowe 1lub 2 miejsca na montaż akcesoriów. Najczęściej będziesz montował mikrofon lub dodatkową przenośną lampę. Używam tego modelu firmy Ulanzi. Spełnia wszystkie powyższe kryteria.

Statyw do aparatu / kamery / uchwytu

mały statyw biurkowy do telefonu lub aparatu

Drugim nieodzownym sprzętem do nagrywania dobrej jakości wideo jest statyw. Twoje źródło obrazu i dźwięku musisz stabilnie ustawić. Możesz do tego wykorzystać duży statyw, który umieścisz obok biurka na podłodze, albo mały biurkowy. Polecam tą drugą opcję, bo jest tańsza, bardziej wygodna i mobilna. Statyw musi być metalowy, dość ciężki i posiadać miejsca na montaż dodatkowych akcesoriów. Koszt takiego sprzętu to od 100 do 200 zł.

Mikrofon do nagrywania wideo

mikrofon ze złączem mini jack - do rejestracji wideo z aparatu lub telefonu
mikrofon ze złączem mini jack – do telefonu lub aparatu / kamery

Jest to niezbędne akcesorium, ponieważ jakość dźwięku rejestrowanego przez mikrofony wbudowane w aparat, czy telefon jest niewystarczająca. Widzowie Twojego materiału wideo lub live wybaczą Ci gorszą jakość obrazu, ale nie będą tak łaskawi i cierpliwi przy złej jakości emitowanego dźwięku. Używam małego i poręcznego mikrofonu Rode Video Micro do nagrywania wideo z aparatem. Kosztuje około 250 zł. Jest on podłączony do aparatu lub telefonu przez złącze mini jack. Przy takiej rejestracji sygnał z niego zastępuje ten z wbudowanego mikrofonu.

mikrofon krawatowy USB Saramonic
mikrofon krawatowy USB

Mikrofonem USB możesz nagrywać wygodnie dźwięk na komputerze, czyli możesz go wykorzystać do live. Nie sprawdzi się przy nagrywaniu wideo, chyba, że zarejestrujesz całą ścieżkę audio na komputerze, a potem połączysz ją z obrazem z kamery lub telefonu w programie do montażu wideo. Wersja mniej wygodna i dla bardziej zaawansowanych. Koszt tego modelu to około 100 zł.

Kamera internetowa

kamera internetowa 1080p
kamera internetowa XIAOMI Full HD

Jest to minimalne wymaganie do rejestracji materiału wideo. Ceny kamer internetowych znacznie wzrosły z powodu dużego popytu wywołanego pracą zdalną i zdalnym nauczaniem. Model na zdjęciu to kamerka firmy Xiaomi. Zapewnia rejestrację obrazu full HD, czyli inaczej 1080p. Jest to rozdzielczość minimalna. Niżej nie schodźcie. Obiektyw ma stałą ogniskową (nie ma możliwości przybliżenia obrazu). Sensor pracuje dość dobrze, ale konieczne jest dobre oświetlenie, lepsze niż w przypadku np. lustrzanek. Kamera ma wbudowany mikrofon, ale trzeba zrobić wszystko, żeby go nie używać, bo jego jakość jest zwykle słaba. Cena tej kamery to 100 – 150 zł. Od dawna wiadomo, że na tym rynku król jest jeden – firma Logitech. Produkuje najlepsze kamery, ale w ostatnim roku ich cena wzrosła 3-4 krotnie do np. 450 – 500 zł za model HD Pro C920. Ceny wyższych modeli mogą przekroczyć 1000 zł.

Aparat cyfrowy / kamera

lustrzanka cyfrowa - nagrywanie wideo do filmu i live
CANON 80d – lustrzanka cyfrowa

Jeśli chcemy więcej kontroli i jakości oraz możemy sobie na to pozwolić, idziemy wyżej – nagrywamy aparatem cyfrowym lub kamerą. Koszt takiego sprzętu to około 4 tyś. zł. Do nagrywania wideo i obrazu na live używam mojej lustrzanki Canon D80. Nadaje się do tego calu bardzo dobrze z kilku powodów:

  1. Zapewnia pełną kontrolę parametrów nagrywanego wideo
  2. Ma odchylany ekran boczny, który daje możliwość korzystania z poglądu! Tej opcji nie mają wszystkie aparaty oraz telefony, jeśli używamy tylnego, lepszego obiektywu
  3. Ma port audio dla podłączenia zewnętrznego mikrofonu. Jest to konieczne, jeśli chcemy zapewnić naprawdę dobrą jakość audio.
  4. Mogę do mojego aparatu podłączyć dowolny obiektyw, tak żeby pasował do sytuacji, którą chcę nagrać. Jest to jednocześnie pewna wada z uwagi na dodatkowy koszt
  5. Matryca wielkość APS-C zapewnia dużo lepszą jakość obrazu niż te wbudowane w telefony komórkowe

Canon D80 nie nagrywa wideo w rozdzielczości 4K, co może być pewnym ograniczeniem, ale do zastosowań internetowych niezbyt istotnym. Drugim minusem jest wysoka cena dobrego obiektywu. Gdybym teraz kompletował sprzęt do nagrywania, kupiłbym aparat bezlusterkowy firmy CANON lub SONY, wyposażony w jeden z szerokokątnych obiektywów firmy SIGMA. To jest na ten czas idealne rozwiązanie.

obiektyw szerokokątny zoom
Canon 10-18 mm – obiektyw szerokokątny zoom

Używany przez mnie obiektyw CANON 10-18 mm. Jest to idealny zakres ogniskowych (szeroki kąt), który zapewnia wydane nagrywanie nawet w małym pomieszczeniu. Większe ogniskowe wymagają niestety większych przestrzeni i pomieszczeń. Koszt to około 1000 zł. Obiektywy lepszej jakości to takie, które mają większy maksymalny otwór przysłony, czyli np. zamiast 4,5 – 5,6 jest to stała wartość 2,8 lub 1,8. Wraz w tym parametrem idzie cena…

Odsłuch audio – słuchawki konieczne do live

słuchawki przewodowe - konieczne do nagrywania live
słuchawki przewodowe Yamaha HPH-50B

Dlaczego live wymaga słuchawek? Musisz słyszeć dźwięki z komputera – inne osoby biorące udział w wydarzeniu (Twoich gości), czy multimedia, które odtwarzasz po swojej stronie. Dźwięków tych nie może „słyszeć” Twój mikrofon, bo wystąpi sprzężenie i rozlegną się nieprzyjemne świsty, które zagłuszą wszystko. Nagranie wideo jest mniej wymagające pod tym względem – możesz użyć słuchawek, żeby monitorować dźwięki rejestrowane przez mikrofon, ale bez tego można się objeść. Ważne jest jednak w obu przypadkach, żeby zadbać o akustykę pomieszczenia najlepiej jak się da (opis w osobnym akapicie). Nie musi to być sprzęt „audiofilski”, każdy model da sobie radę, ale warto, żeby były przewodowe, bo bezprzewodowe mogą spowodować opóźnienia, które wprowadzą niepotrzebne zamieszanie pomiędzy uczestnikami Twojego wydarzenia. Moje słuchawki firmy Yamacha kosztują ok 126 zł.

Oświetlenie

lampy typu softbox na statywach
oświetlenie studyjne 2x softbox ze statywami

Bardzo ważny element wyposażenia studia do nagrań wideo lub live. Dlaczego konieczne jest równomierne oświetlenie Ciebie? Oto powody:

  1. Jeśli live nie organizujemy w pełnym słońcu, oświetlenie naturalne wieczorne lub sztuczne, które jest przyjemne dla naszego oka w pomieszczeniu, jest za słabe dla matrycy aparatu.
  2. Matryca będzie próbowała zwiększyć swoją czułość, żeby zrekompensować brak światła, co spowoduje powstanie dużej ilości szumu. Obraz będzie niewyraźny i pokryty dużą liczbą kolorowych pasm i błysków. Jest to nieprzyjemne dla oglądających i odbierane jako niedoinwestowane i amatorskie.

Najlepiej mieć minimum 2 źródła światła. Do niedawna wystarczającą ilość światła zapewniały halogeny, obecnie bazujemy na LED-ach. Mają wystarczająco dużą moc, przy znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na prąd oraz generujące znacznie mniej ciepła przy pracy.

Co jest ważne przy wyborze odpowiednich lamp? Dobre warunki zapewni duża powierzchnia, znacznie rozproszonego światła. Im większa lampa, tym lepiej. Osłona z białego rozpraszającego materiału zapewni miękkie i równomierne oświetlenie Twojej sylwetki i korzystny wygląd w kamerze (zwykle jest ona w zestawie z lampą).

lampa pierścieniowa - oświetlenie studia
lampa pierścieniowa na statywie – halogenowa

Przy dwóch źródłach światła, główne powinno znajdować się z boku i powyżej Twojej głowy pod kątem ok. 45%. Drugie, kontrowe o mniejszej jasności po drugiej stronie za Tobą i niżej, skierowane na Twoje plecy lub na ścianę za Tobą. To źródło separuje kontur Twojej sylwetki z tła.

Lampy powinny być zamocowane na statywach, które pozwolą na regulację ich wysokości (zwykle dostępne w zestawach). Koszt zestawu lamp to min. 200-300 zł.

Jeśli masz pytania w temacie sprzętu do nagrywania wideo lub live – napisz proszę w komentarzu, mailem do mnie na adres info@zbudujswojaklinike.pl lub na stronie FB zbudujswojaklinike. Chętnie odpowiem i pomogę w decyzji.

Budujmy razem nasze kliniki – Rafał Chmielewski

Podziel się ze znajomymi

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.